en  
       

Strony

       
 

Aktualności

  • 2017-09-26

Wołoska Koliba – Folkowe spotkania na pasterskim szlaku

W dniach 16-17 września br. odbyła się impreza pn. „Wołoska Koliba – Folkowe spotkania na pasterskim szlaku”. W ramach imprezy w pierwszym dniu w Osławicy na terenie Bacówki u Franosa odbyła się konferencja, której tematyka dotyczyła zagadnień związanych z odtworzeniem tradycji pasterskich i serowarskich. Uczestnicy konferencji i turyści poznali kulturę wołoską oraz uczestniczyli w takich wydarzeniach jak m.in.: nawoływanie trąbitów do przybycia owiec, przepęd owiec i rozpoczęcie Osodu, poczęstunek bryndzą, obwołanie nowego Wojewody Wołoskiego przez Radę Wojewodów, którym został Paweł Królikowski, koncerty zespołów folkowych, spacer zielarski, warsztaty wokalno-muzyczne i z tworzenia kapeli karpackiej. Ponadto pokazy wytwarzania tradycyjnej biżuterii koralikowej oraz gry i zabawy pasterskie oraz pokazy łucznictwa tradycyjnego/ strzelanie z łuku.

Podczas drugiego dnia imprezy o godz. 11 w kościele w Jaśliskach odprawiona została msza pasterska. Po mszy impreza była kontynuowana na terenie siedziby Fundacji Pomosty Karpat w Daliowej. W ramach imprezy przygotowano kiermasz produktów przetwórstwa lokalnego i rękodzieła, wystawę naturalnej wielkości owiec i baranów wykonanych z siana, kącik zielarstwa i ziołolecznictwa, spacer zielarski, opowieść pasterską, pokaz filmu o kulturze wołoskiej, wystawę fotografii o tematyce pasterskiej, gry i zabawy pasterskie, pokazy łucznictwa tradycyjnego, strzelanie z łuku, warsztaty taneczne, warsztaty wokalno-muzyczne, z tworzenie kapeli karpackiej, pokaz procesu powstawania serów kozich „Od dojenia do degustacji” oraz koncerty. Imprezę poprowadził aktor teatralny i filmowy – Stanisław Jaskułka.

Organizatorem wydarzenia było Województwo Podkarpackie, które jest partnerem projektu „Szlak Kultury Wołoskiej”. Zdjęcia wykonali: Monika Maślanka-Preneta oraz Lokalna Grupa Działania „Zielone Bieszczady”.
««

Wyszukiwarka

ok

Realizowane projekty
  


 

Fb


realizacja: ideo
"Pro Carpathia" 35-064 Rzeszów, ul. Rynek 16/1 | 017 852-85-26 | od 8:00 do 16:00 |