en  
       

Strony

       
 

Aktualności

  • 2017-11-21

Warsztaty pn. Pasterstwo na styku Górali i Lachów w Jazowsku

18 listopada 2017r.  w ramach projektu Szlak Kultury Wołoskiej w miejscowości Jazowsko k. Łącka odbyły się warsztaty edukacyjne pn.: Kultura pasterska i dziedzictwo przyrodnicze. Pasterstwo na styku Górali i Lachów. Warsztaty zbiegły się z I rocznicą istnienia miejscowego Oddziału Związku Podhalan. Górale biali, bo tak określa się etnograficznie mieszkańców Jazowska, uczestniczyli w uroczystej mszy św., wysłuchali okolicznościowych referatów i życzeń oraz wzięli aktywny udział w muzycznej promocji folkloru swego regionu. Oprawę uroczystości zapewniły sztandary kilku Oddziałów Związku Podhalan, występ kapeli ZP Jazowsko oraz posiady przy regionalnych potrawach.

Podczas warsztatów uczestnicy zostali wprowadzeni w temat muzyki pasterskiej, nut i przemyśleń. Podczas warsztatów odbyły się dwie prelekcje. Pierwsza dotyczyła „Pasterstwa na styku Górali i Lachów” i została poprowadzona przez Panią Małgorzatę Moryto, z kolei druga była na temat: „Pasterstwo jako dziedzictwo wołoskie żywe do dzisiaj”, którą przedstawił Pan Piotr Gąsienica. Odbyło się również przedstawienie muzyczno-liryczne pt. „Życie nasze zmienia się, ale się nie kończy” w wykonaniu członków Oddziału ZP O. Łącko. Następni udano się na obiad i degustację produktów pasterskich. Po obiedzie zaprezentowano grę na instrumentach pasterskich (listek, fujarka, dwoica, trąbita, dudy, okaryna, skrzypo-trąba).

Warsztaty zostały zorganizowane przez Partnera Projektu 5 tj. Związek Podhalan w Polsce. Zdjęcia wykonali: Anna i Julian Kowalczyk.
««

Wyszukiwarka

ok

Realizowane projekty
  


 

Fb


realizacja: ideo
"Pro Carpathia" 35-064 Rzeszów, ul. Rynek 16/1 | 017 852-85-26 | od 8:00 do 16:00 |