en  
       

Strony

       
 

Aktualności

  • 2018-05-11

Warsztaty edukacyjne „Współczesne pasterstwo w Karpatach polskich" w Rajczy

W ramach projektu Szlak Kultury Wołoskiej 14 kwietnia w Rajczy odbyły się warsztaty edukacyjne. Na wstępie głos zabrał sołtys Rajczy pan Zbigniew Kopeć, który w swoim wystąpieniu nawiązał do kultury pasterskiej i dziedzictwa przyrodniczego pogranicza polsko-słowackiego gminy Rajcza. Omówił położenie gminy na obszarze Beskidu Żywieckiego, Parku Krajobrazowego i Obszaru Natura 2000. Wskazał również na szczególnie cenne obszary hal Worka Raczańskiego, które wypasane przez owce stanowią cenny przykład dbałości o dziedzictwo wołoskie tej części powiatu żywieckiego. 

Praktykę współczesnego bacowania przedstawił baca Piotr Kohut. W tej tematyce wypowiadali się również bacowie Tadeusz Szczechowicz wypasający swoje owce w Soblówce i Mateusz Micorek z Rycerki Górnej. O dziedzictwie przyrodniczym terenów otwartych opowiedziała pani Agnieszka Kusiak Hulbój – ekspert rolnośrodowiskowy i pan Stefan Jeleśniański – praktyk i wieloletni doradca Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Żywcu. Pan Józef Michałek zaprezentował założenia projektu Szlak Kultury Wołoskiej na pograniczu polsko-słowackim. W otwartej dyskusji pracownik Nadleśnictwa Ujsoły pan marian sporek nawiązał do historii i przedstawił zdigitalizowane dokumenty dotyczące sałasznictwa w dobrach żywieckich ówczesnych właścicieli rodziny Habsburgów. Dobra żywieckie, zwane „państwem żywieckim” kupił w 1838 roku od rodu Wielopolskich, arcyksiążę Karol Ludwik Habsburg. Na ich terenie dokonano likwidacji sałasznictwa, co dokumentują zapisy dotyczące serwitutów łąkowych i warunków związanych z wypasem owiec. W części praktycznej uczestnicy warsztatów mieli możliwość zapoznania się ze śpiewem i tańcami pasterskimi regionu Rajczy w wykonaniu dziecięcego zespołu Sarna z Rajczy.

Na zakończenie podano dania regionalne i tradycyjny pasterski poczęstunek. Warsztaty zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych Delta Partner. Autorem zdjęć jest Zbigniew Kopeć.
««

Wyszukiwarka

ok

Realizowane projekty
  


 

Fb


realizacja: ideo
"Pro Carpathia" 35-064 Rzeszów, ul. Rynek 16/1 | 017 852-85-26 | od 8:00 do 16:00 |