en  
       

Strony

       
 

Aktualności

  • 2018-05-30

Redyk Karpacki – na pasterskim szlaku

W dniach 18-20 maja 2018 w Ustrzykach Górnych odbyła się trzydniowa impreza pn. „Redyk Karpacki – na pasterskim szlaku”, która była skierowana do mieszkańców pogranicza PL-SK, partnerów projektu, lokalnych liderów i turystów przebywających w Bieszczadach i Beskidzie Niskim.

W ramach imprezy w pierwszym dniu odbyła się konferencja, której tematyka dotyczyła zagadnień związanych z odtworzeniem tradycji pasterskich i serowarskich. Z prezentacją wystąpili: Małgorzata Wilczyńska-Mazur - Zastosowanie roślin karpackich w produkcji rolniczej, Wojciech Wesołkin - Bieszczady i Beskid Niski. Wątki pasterskie w literaturze i źródłach archiwalnych, Jan Karpiel-Bułecka - Architektura krajobrazu Karpat oraz Maria Gajewska – Kultura wołoska produktem turystycznym regionu. Uczestnicy konferencji i turyści poznali kulturę wołoską oraz uczestniczyli w wydarzeniach takich jak m.in.: redyk pasterski, mieszanie owiec, spotkania pasterskie, prezentacja i degustacja wyrobów pasterskich, występy amatorskich zespołów folkowych wraz z warsztatami z tworzenia kapeli karpackiej. Ponadto zapalono watrę, pieczono jagniątko, zorganizowano warsztaty zielarskie i tkackie oraz gry i zabawy pasterskie (konkurs na wyklejenie najładniejszej owieczki, geocaching, strzelanie z łuku). 

W tym samym czasie odbyły się warsztaty fotograficzne pod hasłem „Kto fotografuje owce, ten dutków ma kopce”, których tematem była kultura wołoska.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu Szlak Kultury Wołoskiej przez Województwo Podkarpackie.
««

Wyszukiwarka

ok

Realizowane projekty
  


 

Fb


realizacja: ideo
"Pro Carpathia" 35-064 Rzeszów, ul. Rynek 16/1 | 017 852-85-26 | od 8:00 do 16:00 |