en  
       

Strony

       
 

Aktualności

  • 2018-07-03

„Świętojański Szałas” w Kemesznicy

W dniu 23 czerwca 2018 w Kemesznicy odbyło się wydarzenie pn. „Świętojański Szałas”. Impreza rozpoczęła się o godzinie 16.00 a zakończyła o godzinie 21.30.  Cała impreza rozpoczęła się uroczystym rozpaleniem "watry" (szczypkami/ślajskami poświęconymi w Wielką Sobotę w Ludźmierzu), poświęceniem ognia oraz wspólną modlitwą. Kolejno uczestnicy wydarzenia mieli możliwość wspólnie przystroić kolorowymi bibułkami  "Moja" - drzewo świerkowe okorowane od dołu z pozostawionym wierzchołkiem zielonych gałązek, które stawiało się Janom przed domem na imieniny. Po wspólnym przystrojeniu drzewka, został zaprezentowany zwyczaj "stawiania moja" z tradycyjnymi pieśniami i przyśpiewkami. Kolejnym punktem programu była degustacja wyrobów owczarskich, pokaz "klagania" sera, korowód z owcami oraz poświęcenie stada.

Ważnym punktem imprezy było zrobienie wianków i puszczenie ich na wodzie wraz z prezentacją melodii, które dawniej w naturalny sposób towarzyszyły temu obrzędowi. Dodatkowo całe wydarzenie było okraszone opowieściami dotyczącymi obrzędów, zwyczajów związanych z 23 i 24 czerwca. Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość posłuchania tradycyjnych melodii granych na instrumentach tj. dudy, skrzypce, piszczałka. Posłuchać ludowej kapeli grającej na instrumentach smyczkowych (kontrabas, altówka, skrzypce) oraz posłuchać sygnałów pasterskich granych na trombitach.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu Szlak Kultury Wołoskiej przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER. ««

Wyszukiwarka

ok

Realizowane projekty
  


 

Fb


realizacja: ideo
"Pro Carpathia" 35-064 Rzeszów, ul. Rynek 16/1 | 017 852-85-26 | od 8:00 do 16:00 |