en  
       

Strony

       
 

Aktualności

  • 2018-05-31

Redyk Wiślański – Mieszanie owiec na Cieńkowie

Od niedzieli 20 maja na halach Cieńkowa znów pasą się owce. Tegoroczny sezon wypasu rozpoczął się tradycyjnym obrzędem mieszania, czyli połączenia zwierząt w jedno stado.

Po przybyciu gazdów ze zwierzętami na miejsce ceremonii na Cieńkowie, modlitwę odmówił ks. Marek Michalik, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Wiśle Czarne. Następnie poświęcenia owiec dokonał główny baca Henryk Figura, a ich okadzenia Jan Kędzior. Symbolikę obrzędu przybliżył publiczności baca Michał Milerski z czeskiego Nydku.
Wydarzeniu tradycyjnie towarzyszyła góralska muzyka, tańce i śpiewy. O program artystyczny zadbały: Zespół Regionalny „Wisła” wraz z kapelą, kapele góralskie „Wista” i „Beskidzcy Zbóje”, męska grupa śpiewacza „Grónie” oraz żeńska grupa wokalna z Istebnej. Nie mogło zabraknąć również pokazów, degustacji i prelekcji na temat owczych serów, które prowadził Józef Michałek. Ponadto najmłodsi uczestnicy wydarzenia mogli spróbować swoich sił w grze na tradycyjnym instrumencie pasterskim – trombicie. Oczywiście podczas imprezy serwowano dania popularne w regionie, m.in.: gulasz z baraniny, kiełbasę z baraniny, buchtę, kołocze i herbatę z zielin.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu Szlak Kultury Wołoskiej przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER. Zdjęcia wykonał p. Edward Krysta.
««

Wyszukiwarka

ok

Realizowane projekty
  


 

Fb


realizacja: ideo
"Pro Carpathia" 35-064 Rzeszów, ul. Rynek 16/1 | 017 852-85-26 | od 8:00 do 16:00 |